BTA ir draudimo naujienos

Švenčių laikotarpis vagims – pats darbymetis: ką daryti, kad netaptumėte jų taikiniu

2019.12.23

Didžiosios metų šventės gali atnešti ne tik džiaugsmų, bet ir rūpesčių – draudikų duomenimis, ilgųjų savaitgalių ir švenčių dienomis padaugėja vagysčių iš gyvenamųjų butų bei namų. Specialistai pataria, kaip elgtis planuojant ilgesniam laikui palikti savo būstą. 

Nuo vagysčių nukenčia 1 iš 100

Draudimo bendrovės BTA skaičiavimais, vidutiniškai 1 iš 100-o apdraustų butų mūsų šalyje kasmet nukenčia nuo vagysčių.

Pasak bendrovės turto draudimo produktų vadovės Dalios Strazdienės, vagys šventėms paprastai ruošiasi iš anksto ir laukia tinkamos progos.

„Prieš imdamiesi veiksmų, ilgapirščiai stebi nusižiūrėto būsto gyventojus: kada jie išvyksta, kiek laiko jų nebūna namuose, bando išsiaiškinti, ar yra signalizacija. Tipiškai ieškoma brangesnių daiktų, pavyzdžiui, juvelyrikos, vertingesnių elektronikos prietaisų, grynųjų pinigų. Neverta galvoti, kad apiplėšimai įvyksta tik naktį – jei šeimininkų nėra namuose, vagys įsilaužia bet kuriuo paros metu“, – komentavo Dalia Strazdienė.

Daugiausia vagysčių įvykdoma didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kur per šventes nemažai žmonių išvyksta į gimtuosius miestus, lanko giminaičius.

Kaip apsisaugoti nuo plėšikų

Kartais piktavaliams net nereikia įdėti daug pastangų – pasitaiko atvejų, kai išvykdami žmonės pamiršta užrakinti duris, palieka atvertą balkoną arba langus. Kad taip neatsitiktų, palikti namus būtina neskubant, įsitikinant, kad viskas saugiai uždaryta, o signalizacija įjungta.

Būstą paliekantiems gyventojams nederėtų apie savo išvykimą skelbti socialiniuose tinkluose. Jeigu labai knieti tuo pasigirti, tuomet reikėtų nusistatyti, kad paskelbtą įrašą matytų tik tie žmonės, kuriais pasitikima.

D. Strazdienė atkreipia gyventojų dėmesį, kad kuo daugiau apsaugos priemonių yra namuose, tuo sunkiau bus darbuotis vagims dėl rizikos įkliūti.

„Gyvenant nuosavame name, svarbu ne tik užrakinti visas duris, užverti langus ir balkonus, bet taip pat įsitikinti, kad uždarytas garažas, sandėliukai, rūsys ir kitos aplink namą esančios patalpos. Būtina nepamiršti uždaryti visus namą juosiančios tvoros vartus“, – rekomendavo ekspertė.

Butuose gyvenantiems žmonėms viena geriausių apsaugų – bendruomeniški santykiai su kaimynais. Išvykstant galima paprašyti, kad kaimynai užmestų akį, ar su būstu viskas gerai, ar nieko nėra įtartino.

Ne tik finansiniai nuostoliai, bet ir stresas

BTA duomenimis, vidutinė vagysčių atvejais užfiksuotų nuostolių suma siekia 350 eurų.

„Žala paprastai yra didesnė nei tik pavogti daiktai – ieškant vertybių paprastai daug kas sulaužoma, apniokojama. Be to, svetimų žmonių šeimininkavimas asmeninėje erdvėje sukelia didelį stresą ir nesaugumo jausmą, kas pinigais yra neišmatuojama“, – sako Dalia Strazdienė.

BTA užsakymu šiemet „Spinter tyrimų“ atlikto tyrimo duomenimis, net 71 proc. šalies gyventojų susidūrę su vagyste ar apiplėšimu išgyventų didelį stresą.

5 patarimai, kaip sumažinti vagysčių riziką:

1. Pasirūpinkite veikiančia apsaugos sistema. Jeigu namuose laikote vertingo turto, protinga yra įsirengti signalizaciją, turėti vaizdo kameras, kad būtų galima užfiksuoti įsibrovėlį. Prieš išvykstant labai svarbu nepamiršti įjungti visų apsaugos priemonių.

2. Pagalvokite apie galimybę palikti įjungtą radiją ar televizorių. Garsas taip pat atbaido potencialius įsibrovėlius, nes sudaro įspūdį, kad namai nėra tušti. Tačiau dėl gaisro galimybės, šiuo atveju vienas geriausių variantų būtų belaidis radijo imtuvas.

3. Nepamirškite užrakinti visų durų ir užverti langų. Svarbu nepalikti jokios galimybės nepageidaujamiems asmenims įeiti į namus be pastangų.

4. Visus vertingiausius daiktus saugiai paslėpkite arba laikykite seife. 

5. Susitarkite su kaimynais arba draugais, kad ateitų pažiūrėti būsto. Geri santykiai su kaimynais gali užkirsti kelią vagystei.