Atgal į naujienas

Pričiupti statybininkai, galimai suklastoję statybų draudimo sutartį ir garantinį raštą: kėlė grėsmę būsto pirkėjų kišenei

2024-04-29
Atgal į naujienas

Pričiupti statybininkai, galimai suklastoję statybų draudimo sutartį ir garantinį raštą: kėlė grėsmę būsto pirkėjų kišenei

2024-04-29
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), vykdydama dokumentų, įkeliamų į Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ patikrinimą, nustatė galimai neteisėtą veiklą. Patikrinimo metu nustatyti galimai neteisėti Draudimo sutarties bei Garantinio dokumento kopijos įkėlimo atvejai, dėl kurių pradėti trys ikiteisminiai tyrimai.

Privalomi dokumentai

Vykdant statinio statybos, rekonstravimo, remonto, atnaujinimo (modernizavimo), griovimo ar kultūros paveldo statinio tvarkomuosius statybos darbus, juos privaloma drausti statybos darbų ir civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu.

Šio draudimo objektas – rangovo vykdomi statybos darbai, jiems atlikti į draudimo objekto vietą pristatyti statybos produktai. Taip pat – rangovo civilinė atsakomybė už padarytą žalą tretiesiems asmenims ir statytojo (užsakovo) turtui, kuris nelaikomas statybos darbų rezultatu. Vykdant statybos darbus pagal pasirašytas rangos sutartis, draudimas apima ir rangovo pasirinktų subrangovų vykdomus darbus bei jų civilinę atsakomybę. Kai statyba vykdoma ūkio būdu, draudžiama statytojo (užsakovo) civilinė atsakomybė už žalą tretiesiems asmenims.

Statybos inspekcija primena, kad veiklos vykdymas be draudimo sutarties, kai ji privaloma, laikomas veiklos vykdymu neturint teisės verstis šia veikla.

Rangovas kartu su rangovo atliktų statybos darbų perdavimo statytojui (užsakovui) aktu turi pateikti dokumentą, kuriuo užtikrinamas garantinio laikotarpio prievolių įvykdymas pagal pasirašytą rangos sutartį.

Dokumentas, užtikrinantis garantinio laikotarpio prievolių įvykdymą pagal pasirašytą rangos sutartį, taip pat turi būti privalomai pateikiamas, kai norima gauti statybos užbaigimo aktą ar deklaracijos apie statybos užbaigimą patvirtinimą.

Dokumentas, užtikrinantis garantinio laikotarpio prievolių įvykdymą apsaugo nekilnojamojo turto (NT) pirkėjus nuo vėliau išaiškėjusių žalų, net jei vystytojas jau būna bankrutavęs. Deja, atvejai, kai nesąžiningi vystytojai šiuos dokumentus klastoja, dažnėja.

Statybų inspekcijai susisiekus su draudimo sutartyje nurodytu draudiku – BTA draudimu – pasitvirtino faktai, jog į IS „Infostatyba“ įkeltos dokumentų kopijos neatitinka originalių BTA disponuojamų dokumentų turinio.

Apsaugo ir NT vystytoją, ir pirkėją

Rangovo nemokumo ar bankroto atveju Garantinis dokumentas turi užtikrinti dėl rangovų kaltės
atsiradusių defektų, nustatytų per pirmuosius 3 statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidų
apmokėjimą statytojui ar užsakovui. Defektų šalinimo užtikrinimo suma turi būti ne mažesnė kaip 5 procentai statinio statybos kainos.

„Naudos gavėjas – šiuo atveju būsto pirkėjas – gali kreiptis į draudimą su pretenzija, kad rangovas, tos draudimo įmonės klientas, netaiso atsiradusių defektų garantiniu laikotarpiu arba yra bankrutavęs. Mes, atsižvelgę į pretenzijos pagrįstumą ir reikalavimą, atliekame tyrimą. Jei pretenzija pagrįsta – išmokame išmoką. Jei draudėjas yra gyvas ir nėra bankrutavęs, draudimo įmonė regreso būdu siekia iš jo susigrąžinti išmoką būsto pirkėjui“, – Garantinio dokumento teikiamą naudą paaiškina Robertas Švarcas, Žalų tyrimų skyriaus, veikiančio draudimo bendrovėse AAS „BTA Baltic Insurance Company“ ir „Compensa Vienna Insurance Group“ vadovas.

„Jeigu statytojas arba rangovas bankrutuoja ir nėra garantinio laidavimo prievolių dokumento, dėl galimai netinkamai atliktų statybos darbų atsiradusią žalą teks atlyginti pačiam būsto savininkui“, – priduria Saulius Puidokas, Statybos inspekcijos patarėjas korupcijos prevencijos klausimais.

„Laidavimo draudimas, prie kurio priskiriamas ir garantinio laikotarpio prievolių užtikrinimo raštas, yra sudėtinga draudimo rūšis. Tokias sutartis sudaryti gali tik išmanantys pardavėjai, brokeriai ar agentai. Internetu jų sudaryti neįmanoma dėl didelės klaidų tikimybės – neretai klientai tiesiog nežino konkrečių sąlygų, kurios privalo būti įrašytos laidavimo polise“, – sako R. Švarcas.

Tad galimybių sudaryti šias sutartis internetu nėra. Jos surašomos tik su draudimo bendrovės atstovų pagalba, o skaitmenizuotos dokumentų kopijos keliamos į IS „Infostatybą“.

Gresia rimti nemalonumai

Už dokumentų klastojimą įmonei ir konkretiems dokumentą klastojusiems asmenims gresia baudžiamoji atsakomybė. Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1 dalis numato, kad asmenys (tiek fiziniai, tiek juridiniai), kurie pagamino netikrą dokumentą, suklastojo tikrą dokumentą arba žinomai netikrą ar žinomai suklastotą tikrą dokumentą laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo, gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

„Nepaisant to, kad panašių atvejų esame fiksavę ne vieną, deja, vis daugiau statytojų ima gudrauti ir bando sutaupyti, į IS „Infostatyba“ kelia suklastotus dokumentus. Svarbu paminėti, kad tokios apgavystės gali turėti itin skaudžių pasekmių. Įvykus nelaimei dėl tokių statytojų veiksmų kylančią žalą gali tekti atlyginti patiems būsto savininkams“, – teigia S. Puidokas.

Statybos inspekcija pabrėžia įsipareigojimą kovoti su bet kokiu neteisėtu veikimu statybos sektoriuje, įskaitant draudimo dokumentų klastojimą, sukčiavimą ar bet kokius kitus pažeidimus. Siekiant užtikrinti darnius statybos procesus ir užkardyti galimus piktnaudžiavimo atvejus, įvairių su statybomis susijusių dokumentų teisėtumą, Statybos inspekcija dokumentų teisėtumą tikrina nuolat. Nustačius bet kokias galimas neteisėtas veikas, informacija perduodama teisėsaugos institucijoms.

{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.description}}

{{item.badge}}
{{item.title}}
{{formattedPrice(item.price)}}
{{item.title}}
{{sparsePrice(price, true)}} €
{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.descriptionCasco}}

{{coveredPopup.descriptionMtpl}}

Išskaita KASKO draudimas
{{transform.translate(title)}} {{value}}
Įtrauktos rizikos

btar_covered_info_block_mtpl

{{coveredInfoTextMtplWithRoadAssistance}}

{{coveredPopup.title}}

{{coveredPopup.description}}

{{translation('one_property_covered_deductible')}} {{coveredPopup.deductible}} €
{{translation('one_property_covered_risks')}}
{{localized(value.tooltipDescription)}}
{{coveredPopup.coveredContent.title}}

{{coveredPopup.coveredContent.description}}

{{item.title}}
{{coveredPopup.formattedPrice(item.price)}} €accident_one_day_per_person
{{localized(risk.title)}}
{{coveredPopup.sparsePrice(price, true)}} €

Leiskite priminti

{{productReminderMessage}} {{productReminderDate}}.

Sutinku, kad mano asmens duomenys gali būti tvarkomi tiesioginės rinkodaros tikslais.
Jūsų sesija netrukus baigsis!

{{sessionTimeout.formattedTime}}

Draudėjo vairuotojo pažymėjimas
Transporto priemonės duomenys
{{ fieldsPopupHeading }}
{{ cmsFields.youngestDriver.label }}
Netinkamas vairuotojo amžius
Nurodykite jauniausio vairuotojo amžių
{{ cmsFields.drivingExperience.label }}
Nurodykite vairavimo patirtį
{{ cmsFields.territory.label }}
no_territory_error_message
{{ cmsFields.drivingExperienceLessThanThreeYears.label }}
no_driving_experience_lt_3_years_error_message
{{popup.textTitle}}
Prašome palaukti!

Mums reikia kelių sekundžių, kad galėtume paruošti Jums geriausią pasiūlymą, galbūt nespėsite perskaityti šio pranešimo iki galo :)

Cookie
Slapukai
Cookies Settings
Slapukų nustatymai
Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie yra būtini, kad ši svetainė veiktų.
Jums sutikus, ši svetainė gali papildomai naudoti statistinius ir rinkodaros slapukus.

Jei sutinkate su visais slapukais, spustelėkite "Sutikti".
Jei norite atsisakyti slapukų, spustelėkite "Nesutinku". Savo pasirinkimus galite tvarkyti spustelėję "Pritaikyti nuostatas".

Daugiau informacijos rasite mūsų
slapukų politikoje
Daugiau informacijos rasite mūsų
Slapukų politikoje

Funkcionalumo (būtini) slapukai

Šie slapukai yra būtini svetainės veikimui, jų negalima išjungti. Šiuos slapukus galima suskirstyti į sesijos slapukus ir nuolatinius slapukus, kuriuose nesaugoma asmens identifikavimo informacija. Sesijos slapukai ištrinami vos tik išėjus iš šios svetainės.


Statistikos slapukai

Šie slapukai naudojami, siekiant įvertinti naudojimąsi svetaine ir srauto šaltinius, norint gauti informacijos, reikalingos svetainės veikimui pagerinti. Šie slapukai padeda mums nustatyti, kurios svetainės paskyros yra populiariausios, ir gauti informacijos apie vartotojų naršymo įpročius. Šiuo tikslu mes naudojame Google Analytics statistikos įrankį. Visa surinkta informacija yra anoniminė, pagal ją negalima nustatyti jūsų tapatybės.


Rinkodaros slapukai

Šie trečiųjų šalių slapukai naudojami pateikti pagal Jūsų pageidavimus suasmenintą reklamą. Mes naudojame slapukus, padedančius mums apibendrinti informaciją apie jūsų šios svetainės naudojimo įpročius ir suteikti mums informacijos apie jūsų susidomėjimą, kad mes galėtume jums rodyti tik jūsų naudojimo įpročius atitinkančią reklamą. Jei nepageidaujate, kad mes jums rodytume bet kokią reklamą, palikite šią pasirinktį tuščią.