Laužas ant medinio liepto ir vakarėliai su tūkstantiniais nuostoliais: ką išties patiria kaimo turizmo sodybų šeimininkai
Asociacijos „Atostogos kaime“ vadovė Agnė Vaitkuvienė pabrėžia, kad situacijų, kada nukenčia sodyboje esantis inventorius, atsitinka dažnai.
„Pasitaiko smulkios žalos – nulūžusios kėdžių kojos, sudaužyti indai, sugadinti baldai ar suniokota įranga. Ir nors tai nėra katastrofa, bet kai tokie atvejai kartojasi, ima slėgti“, – sako ji.
Anot asociacijos vadovės, į atmintį įsirėžęs atvejis, kada sodybos svečiai vos nesupleškino liepto.
„Viena įsimintiniausių situacijų nutiko vasarą, kai svečiai, matyt, norėdami romantiškai užbaigti vakarą, sugalvojo įkurti laužą… tiesiog ant medinio liepto, vedančio į ežerą. Gaisras, laimei, neišplito, bet pats lieptas buvo smarkiai apdegęs – sodybos šeimininkai turėjo jį visiškai atnaujinti“, – prisiminimais dalinasi asociacijos „Atostogos kaime“ atstovė.
Ne tik svečių sukelta žala
BTA draudimo produkto vadovas Ramūnas Jusas pabrėžia, kad sodybų savininkai į draudimo bendrovę dažniausiai kreipiasi prašydami atlyginti vandens sukeltą žalą pastatui.
„Daugiausiai fiksuotų žalų – užliejimo atvejai. Dažniausiai tai trūkę vamzdžiai ar boileriai, o kadangi sodybos dažnai lieka be priežiūros ilgesniam laikui, tokia žala per kelias dienas gali smarkiai išaugti“, – sako jis.
Ekspertas priduria, kad nors gaisrų fiksuojama mažiau, jų įtaka – kur kas didesnė.
„Maždaug 80–85 proc. visų išmokų sudaro dvi rizikos – vandens ir ugnies padarytos žalos. Užliejimas – dažnas, bet dažniausiai vidutinio dydžio įvykis, o gaisrai – retesni, tačiau sukelia labai didelius nuostolius“, – tikina R. Jusas.
Žalų išvengti nepavyksta
Apartamentų „Royal Marbles“ vadovas Lauras Stankevičius pasakoja, kad pasitaiko situacijų, kada svečių linksmybės sodybose sukelia nuostolius.
„Dažniausiai nuomojame sodybą šventėms – o kur šventės, ten ir emocijos. Kartais svečiai įsismagina ir nuostolių išvengti nepavyksta. Paprastai tai smulkūs incidentai – apgadintas inventorius ar interjero detalės, žalų dydis svyruoja apie 100–200 eurų“, – pasakoja L. Stankevičius.
Vis dėlto „Royal Marbles“ vadovas prisimena situaciją, kuri sodybos savininkams sukėlė nemažai streso.
„Didžiausia žala, kurią teko patirti, buvo per įmonės šventę – svečiai ne tik sulaužė stalus, kėdes ir išpurvino sienas, bet ir tarpusavyje susipyko, susižalojo. Mums teko ne tik skaičiuoti apie 1 000 eurų nuostolius, bet ir duoti parodymus policijai. Tokie atvejai reti, bet kai įvyksta – pasekmės išlieka ilgiau nei šventės nuotaika“, – sako jis.
Nepalikti likimo valiai
R. Jusas primena, kad net paprasti prevenciniai veiksmai gali gerokai sumažinti sodyboms kylančias rizikas ir prisidėti prie didesnio saugumo.
„Rūpinantis sodybos saugumu, verta periodiškai ją apžiūrėti, ypač ne sezono metu, kai pastatai ilgiau lieka be priežiūros. Net ir mažas vamzdžio trūkimas ar pratekėjimas gali per kelias dienas sukelti reikšmingą žalą – tad reguliarus patikrinimas padeda to išvengti“, – pažymi jis.
Ekspertas taip pat skatina investuoti į bazines apsaugos priemones: „Signalizacija, dūmų detektoriai, net paprasta stebėjimo sistema ar turimas draudimas – tai priemonės, kurios veikia atgrasančiai ir leidžia greičiau sureaguoti, jei kas nors nutinka“, – sako ekspertas.